Now that Senate President John Alario has been re-elected to the leadership position, it's time for him to announce the committee assignments for the 2016-2020 Louisiana Senate.

Senator Danny Martiny, who served as Senate Parliamentarian for the 2012-2016 legislative term, was reappointed to that position for the 2016-2020 term.

Highlighted are the Acadiana area Senators who have been chosen to either chair, co-chair or serve in a particular committee.

Senate Finance Committee
District 28 Sen. Eric LaFleur, Chair
District 21 Sen. Bret Allain, Vice-Chair
District Sen. 9 Conrad Appel
District Sen. 15 Regina Barrow
District Sen. 4 Wesley Bishop
District Sen. 11 Jack Donahue
District Sen. 35 James R. “Jim” Fannin
District Sen. 1 Sharon Hewitt
District 27 Sen. Ronnie Johns
District 39 Sen. Gregory Tarver
District 6 Sen. Bodi White

Senate Revenue & Fiscal Affairs Committee:
District 3 Sen. J.P. Morrell, Chair
District 13 Sen. Dale Erdey, Vice-Chair
District Sen. 2 Troy Brown
District Sen. 7 Troy Carter
District 14 Sen. Yvonne Colomb
District 18 Sen. Eddie Lambert
District 29 Sen. Jay Luneau
District 5 Sen. Karen Carter Peterson
District 32 Sen. Neil Riser
District 19 Sen. Gary L. Smith, Jr.
District 30 Sen. John Smith
Senate Retirement Committee:
District 37 Sen. Barrow Peacock, Chair
District 24 Sen. Gerald Boudreaux, Vice-Chair
District 20 Sen. Norby Chabert
District 23 Sen. Page Cortez
District 31 Sen. Gerald Long
District 38 Sen. John Milkovich
District 12 Sen. Beth Mizell

Senate Agriculture Committee:
District 34 Sen. Francis Thompson, Chair
District 35 Sen. James R. “Jim” Fannin, Vice-Chair
District 21 Sen. Bret Allain
District 31 Sen. Gerald Long
District 37 Sen. Barrow Peacock
District 32 Sen. Neil Riser
District 30 Sen. John Smith

Senate Environmental Quality Committee:
District 33 Sen. Mike Walsworth, Chair
District 9 Sen. Conrad Appel, Vice-Chair
District 2 Sen. Troy Brown
District 13 Sen. Dale Erdey
District 1 Sen. Sharon Hewitt
District 18 Sen. Eddie Lambert
District 25 Sen. Dan “Blade” Morrish

Senate Judiciary A Committee:
District 17 Sen. Rick Ward III, Chair
District 29 Sen. Jay Luneau, Vice-Chair
District 4 Sen. Wesley Bishop
District 11 Sen. Jack Donahue
District 36 Sen. Ryan Gatti
District 10 Sen. Danny Martiny
District 38 Sen. John Milkovich

Senate Judiciary B Committee:
District 19 Sen. Gary L. Smith, Jr., Chair
District 27 Sen. Ronnie Johns, Vice-Chair
District 20 Sen. Norby Chabert
District 28 Sen. Eric LaFleur
District 3 Sen. J.P. Morrell
District 5 Sen. Karen Carter Peterson
District 39 Sen. Gregory Tarver

Senate Judiciary C Committee:
District 16 Sen. Dan Claitor, Chair
District 26 Sen. Jonathan "JP" Perry, Vice-Chair
District 15 Sen. Regina Barrow
District 7 Sen. Troy Carter
District 14 Sen. Yvonne Colomb
District 22 Sen. Fred Mills, Jr.
District 6 Sen. Bodi White

Senate Commerce Committee:
District 10 Sen. Danny Martiny, Chair
District 6 Sen. Bodi White, Vice-Chair
District 21 Sen. Bret Allain
District 9 Sen. Conrad Appel
District 23 Sen. Page Cortez
District 12 Sen. Beth Mizell
District 37 Sen. Barrow Peacock
District 26 Sen. Jonathan “JP” Perry
District 34 Sen. Francis Thompson

Senate Health & Welfare Committee:
District 22 Sen. Fred Mills, Jr., Chair
District 15 Sen. Regina Barrow, Vice-Chair
District 24 Sen. Gerald Boudreaux
District 2 Sen. Troy Brown
District 20 Sen. Norby Chabert
District 16 Sen. Dan Claitor
District 14 Sen. Yvonne Colomb
District 13 Sen. Dale Erdey
District 29 Sen. Jay Luneau

Senate Insurance Committee:
District 30 Sen. John Smith, Chair
District 36 Sen. Ryan Gatti, Vice-Chair
District 27 Sen. Ronnie Johns
District 28 Sen. Eric LaFleur
District 18 Sen. Eddie Lambert
District 31 Sen. Gerald Long
District 25 Sen. Dan “Blade” Morrish
District 19 Sen. Gary L. Smith, Jr.
District 17 Sen. Rick Ward, III
Senate & Governmental Affairs Committee:
District 5 Sen. Karen Carter Peterson, Chair
District 4 Sen. Wesley Bishop, Vice-Chair
District 7 Sen. Troy Carter
District 11 Sen. Jack Donahue
District 35 Sen. James “Jim” Fannin
District 3 Sen. J.P. Morrell
District 32 Sen. Neil Riser
District 39 Sen. Gregory Tarver
District 33 Sen. Mike Walsworth

Senate Education Committee:
District 25 Sen. Dan “Blade” Morrish, Chair
District 38 Sen. John Milkovich, Vice-Chair
District 9 Sen. Conrad Appel
District 24 Sen. Gerald Boudreaux
District 12 Sen. Beth Mizell
District 33 Sen. Mike Walsworth
District 6 Sen. Bodi White

Senate Labor & Industrial Relations Committee:
District 32 Sen. Neil Riser, Chair
District 7 Sen. Troy Carter, Vice-Chair
District 15 Sen. Regina Barrow
District 4 Sen. Wesley Bishop
District 27 Sen. Ronnie Johns
District 3 Sen. J.P. Morrell
District 37 Sen. Barrow Peacock

Senate Transportation Committee:
District 23 Sen. Page Cortez, Chair
District 1 Sen. Sharon Hewitt, Vice-Chair
District 2 Sen. Troy Brown
District 13 Sen. Dale Erdey
District 35 Sen. James “Jim” Fannin
District 31 Sen. Gerald Long
District 19 Sen. Gary L. Smith, Jr.

Senate Local & Municipal Committee:
District 14 Sen. Yvonne Colomb, Chair
District 11 Sen. Jack Donahue, Vice-Chair
District 10 Sen. Danny Martiny
District 22 Sen. Fred Mills, Jr.
District 26 Sen. Jonathan "JP" Perry
District 5 Sen. Karen Carter Peterson
District 30 Sen. John Smith
Senate Natural Resources Committee:
District 20 Sen. Norby Chabert, Chair
District 18 Sen. Eddie Lambert, Vice-Chair
District 21 Sen. Bret Allain
District 36 Sen. Ryan Gatti
District 29 Sen. Jay Luneau
District 39 Sen. Gregory Tarver
District 17 Sen. Rick Ward, III

Senate Select Committee on Coastal Restoration & Flood Control:
District 21 Sen. Bret Allain, Chair
District 25 Sen. Dan “Blade” Morrish, Vice-Chair
District 7 Sen. Troy Carter
District 20 Sen. Norby Chabert
District 1 Sen. Sharon Hewitt
District 22 Sen. Fred Mills, Jr.
District 30 Sen. John Smith

Senate Select Committee on Homeland Security
District 6 Sen. Bodi White, Chair
District 18 Sen. Eddie Lambert, Vice-Chair
District 4 Sen. Wesley Bishop
District 29 Sen. Jay Luneau
District 32 Sen. Neil Riser
District 34 Sen. Francis Thompson
District 33 Sen. Mike Walsworth

Select Committee on Hurricane Recovery
District 27 Sen. Ronnie Johns, Chair
District 7 Sen. Troy Carter, Vice-Chair
District 3 Sen. J.P. Morrell
District 25 Sen. Dan “Blade” Morrish
District 5 Sen. Karen Carter Peterson

Select Committee on Veterans Affairs
District 26 Sen. Jonathan “JP” Perry, Chair
District 25 Sen. Gerald Boudreaux, Vice-Chair
District 9 Sen. Conrad Appel
District 15 Sen. Regina Barrow
District 7 Sen. Troy Carter
District 36 Sen. Ryan Gatti
District 38 Sen. John Milkovich
District 32 Sen. Neil Riser
District 39 Sen. Gregory Tarver

Select Committee on Vocational and Technical Education
District 11 Sen. Jack Donahue, Chair
District 12 Sen. Beth Mizell, Vice-Chair
District 9 Sen. Conrad Appel
District 2 Sen. Troy Brown
District 20 Sen. Norby Chabert
District 13 Sen. Dale Erdey
District 25 Sen. Dan “Blade” Morrish
District 39 Sen. Gregory Tarver

Select Committee on Women and Children
District 15 Sen. Regina Barrow, Chair
District 12 Sen. Beth Mizell, Vice-Chair
District 14 Sen. Yvonne Colomb
District 1 Sen. Sharon Hewitt
District 22 Sen. Fred Mills, Jr.
District 5 Sen. Karen Carter Peterson